Dla słabowidzących Wersja standardowa Wersja tekstowa Wersja graficzna Oświadczenie o dostępności Mapa strony A A A

Aktualnie jesteśmy w okresie przejściowym sezonu grzewczego, to znaczy obserwujemy znaczne wahania temperatury zewnętrznej skutkujące zmianą parametrów sieciowych zgodnie z tabelą regulacyjną. Na taką sytuację nasze węzły są wyposażone w urządzenia zwane automatyką pogodową, która odpowiada za dostawę ciepła do instalacji wewnętrznej budynku w ilości odpowiadającej aktualnemu zapotrzebowaniu.

Co to jest automatyka pogodowa?

Automatyka pogodowa – czyli zespół urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych i regulowanie dostawy ciepła. Zatrzymanie dostawy ciepła następuje w momencie, gdy średniodobowa temperatura zewnętrzna przekroczy 16°C, a uruchomienie dostawy ciepła wówczas, gdy temperatura jest niższa od średniodobowej temperatury wynoszącej 16°C.

Z czego składa się automatyka pogodowa?

  • Czujnik temperatury zewnętrznej umieszczony na zewnątrz budynku, tzw. pogodówka;
  • Sterownik – regulator, który dostosowuje wartość temperatury wody w grzejnikach do konkretnej temperatury zewnętrznej w oparciu o krzywą grzewczą;
  • Zawór regulacyjny wraz z siłownikiem odpowiadający za realizacje zmian parametrów sieciowych ustalonych przez sterownik.

Jak działa automatyka pogodowa?

  • Sterownik automatyki pogodowej, na podstawie informacji z „pogodówki” sprawdza jaka temperatura jest aktualnie na zewnątrz budynku i w zależności od jej wartości, oraz temperatury włączenia/wyłączenia uruchamia lub wstrzymuje pracę węzła;
  • Gdy temperatura zewnętrzna rośnie, automatyka pogodowa ogranicza przepływ ciepła do instalacji wewnętrznej - grzejników, a gdy temperatura na zewnątrz spada – odpowiednio go zwiększa.

Automatyka pogodowa reguluje dostawę ciepła do całego budynku, regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach budynku odbywa się przy pomocy termostatycznych zaworów na każdym z grzejników.

Dzięki zainstalowanej automatyce pogodowej w węźle cieplnym, oszczędzasz ciepło!

 

Materiały graficzne-ciepło systemowe

zdjęcie.jpg

Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o. informuje o zakończeniu prac remontowych infrastruktury ciepłowniczej i gotowości do rozpoczęcia dostawy ciepła. Wobec prognozowanego pogorszenia warunków pogodowych i spadku temperatury poniżej odczuwanego komfortu cieplnego, uprzejmie informujemy, że jesteśmy w pełni przygotowani do sezonu grzewczego 2024/25. Dostawę do odbiorcy możemy rozpocząć po otrzymaniu informacji w formie pisemnej np. e-mail o gotowości instalacji centralnego ogrzewania do odbioru ciepła.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Dystrybucji Ciepła pod numerem telefonu: 023 672 27 32, 601 477 790.

 

Materiały graficzne-ciepło systemowe.

cs_foto_16(2).jpeg

Kolejny etap uruchomienia Ciechanowskiego Klastra Energii – podpisanie umów z Energa Operator S.A.

ENERGA-OPERATOR podpisała umowy o świadczenie usług dystrybucji z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii. To pierwszy w Polsce klaster energii, który działa na nowych zasadach ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pozwoli on zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne miasta i obniżyć wydatki na energię elektryczną.

https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/pierwszy-klaster-energii-elektrycznej-w-polsce-juz-dziala

 

fotoklaster.jpg

Mamy to!  Nagroda dla Elektrociepłowni Ciechanów jako wiodącego przedsiębiorstwa ciepłowniczego !

Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o. otrzymała zaszczytne wyróżnienie -  nagrodę przyznawaną corocznie przez Kapitułę Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie Laur Ciepłownictwa w kategorii „Laur dla wiodącego przedsiębiorstwa ciepłowniczego”  w kategorii sprzedaż ciepła w granicach 200 001 – 1 000 000 GJ. Laur przyznawany jest za wyniki oceniane w aspekcie technicznym i ekonomicznym.

Laur jest dla nas potwierdzeniem, że nasz kierunek transformacji jest właściwy, dlatego nie spoczywamy na laurach  i  kontynuujemy realizację naszej strategii neutralności klimatycznej mając na uwadze priorytety takie jak niezawodność i bezpieczeństwo dostaw ciepła systemowego.

Laur Ciepłownictwa dedykuję zespołowi Elektrociepłowni Ciechanów Sp. z o.o., który niezawodnie dba o ciepło dla Ciechanowian na co dzień i o energię elektryczną na potrzeby lokalne Ciechanowskiego Klastra Energii.

20240916_150340.jpg

 

Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Laur Ciepłownictwa przyznawanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie w kategorii przedsiębiorstw o rocznej sprzedaży ciepła w granicach 200 tys. – 1000 tys. GJ.
Nominację w naszej kategorii otrzymały następujące przedsiębiorstwa:
– Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o.
– Przedsiębiorstwo Energetyczne Sp. z o.o. Siedlce
– Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Mińsk Mazowiecki

Rozstrzygniecie i wręczenia nagród nastąpi tradycyjnie podczas Sesji Inauguracyjnej XXVIII Forum
Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach 16.09.2024r.

IGCP.png

 

foto_nagroda_25.jpg

Modernizacja systemu ciepłowniczego w Ciechanowie została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie na najbardziej innowacyjny energetycznie samorząd. Nagrodę w kategorii „Inwestycja roku z zakresu ciepłownictwa” odebrali dziś (9 września) prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński oraz prezes Elektrociepłowni Ciechanów Małgorzata Niestępska podczas konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.

Ciechanów otrzymał nagrodę w ogólnokrajowym konkursie dla gmin, które najbardziej zaangażowały się w modernizację sektora energii oraz przyczyniają się do realizacji założeń polityki klimatyczno-energetycznej. Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd zorganizował Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Miasto nagrodzono w kategorii „Inwestycja roku z zakresu ciepłownictwa”. W 2023 r. w Ciechanowie powstała Elektrociepłownia, będąca spółką miejską. Utworzono ją po przeprowadzeniu wartej prawie 80 mln zł modernizacji systemu ciepłowniczego. W mieście powstała instalacja wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji. Umożliwia to odejście od wykorzystywania węgla w produkcji ciepła, ma skutki ekologiczne oraz ekonomiczne. Inwestycję zrealizowano w niecałe 3 lata po pozyskaniu ponad 40% środków z Unii Europejskiej.

Nagrodę odebrali dziś (9 września) prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński oraz Prezes Elektrociepłowni Ciechanów Małgorzata Niestępska podczas IX Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, zorganizowanej na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. To jedno z najważniejszych w kraju spotkań branży energetycznej.

Kapituła konkursu oceniała przedsięwzięcia zrealizowane przez samorządy w pięciu kategoriach: Energetyczna Inwestycja Budowlana Roku, Energetyczna Inwestycja Transportowa Roku, Energetyczna Inwestycja w Ciepłownictwo, Energetyczna Akcja Społeczna Roku oraz Metropolis Mocy: Pionierzy Energetyki Miejskiej (adresowana do miast dużych). W ocenie merytorycznej wniosków jury brało pod uwagę m.in. poziom wydatków przeznaczonych w 2023 r. na: inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków, w których inwestorem jest samorząd lokalny; transportu nisko i zeroemisyjnego oraz ciepłownictwa. Ponadto analizowano wysokość środków zewnętrznych pozyskanych przez gminę na realizację polityki klimatyczno-energetycznej.

IX Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” trwa od 9 do 10 września 2024 r. Dotyczy m.in. innowacyjnych rozwiązań energetycznych w polskich samorządach, bezpieczeństwa energetycznego, paliw alternatywnych, przyszłości zrównoważonej gospodarki i transportu, OZE, Zielonego Ładu czy kwestii prezydencji Polski w Radzie UE w zakresie polityk energetyczno-klimatycznych. Podczas dwudniowego wydarzenia poruszone będą też kwestie budowania systemu ochrony energetycznej infrastruktury krytycznej na lądzie i na morzu oraz strategii UE na rzecz dekarbonizacji gospodarki.

 

Przerwa w dostawie ciepłej wody na ok. 24 godziny od godz. 200 w dniu 10.09.2024 do godz. 200 w dniu 11.09.2024 r

W związku koniecznością podłączenia do systemu ciepłowniczego budowanego aktualnie, drugiego kotła na biomasę,
informujemy naszych Odbiorców ciepła o planowanej przerwie w dostawie ciepłej wody użytkowej.
Przerwa w dostawie ciepłej wody związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych robót montażowych i jest zaplanowana w od godz. 2:00 w dniu 10.09. 2024 do godz. 2:00 w dniu 11.09.2024r
Za utrudnienia przepraszamy i zapewniamy, ze będziemy się starać maksymalnie skrócić czas przerwy w dostawie ciepłej wody.

Praca montażowe są związane z realizacją zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja systemu ciepłowniczego Elektrociepłowni Ciechanów Sp. z o.o. polegająca na budowie kotłowni bazującej na produkcji energii ze spalania biomasy” finansowego programu priorytetowego nr 5.9 Ciepłownictwo Powiatowe w ramach umowy z NFOŚiGW

 

chlopiec-myje-rece-w-nowej-normalnosci.jpg

Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik