Dla słabowidzących Wersja standardowa Wersja tekstowa Wersja graficzna Oświadczenie o dostępności Mapa strony A A A

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania? Czy to możliwe?

TAK MOŻLIWE!!

Sezon grzewczy rozpoczęty, dlatego warto już dziś korzystać z ciepła racjonalnie. Dlaczego? Bo Warto, nie tylko dla naszych portfeli, ale zdrowego, czystego powietrza. Najważniejsze jest niemarnowanie ciepła, abyśmy korzystali z niego wtedy, kiedy potrzebujemy oraz zmniejszyć zużycie, gdy go nie potrzebujemy. Korzystanie z ciepła mądrze opłaca się wszystkim, jest w interesie każdego z nas. Bo wszyscy chcemy korzystać z energii bardziej zielonej, by żyć w mieście, w którym możemy oddychać zdrowym i czystym powietrzem.

Zachęcamy mieszkańców miasta do zmiany nawyków użytkowania ciepła oraz jego oszczędzania. Podczas gdy Elektrociepłownia realizuje duże inwestycje, zmieniając technologię w celu wytwarzania oraz dostarczania czystego ciepła, my możemy zmniejszyć zużycie zmieniając własne nawyki. Zacznij od zmian, na które możesz sobie pozwolić. Czasem nieduża zmiana może przełożyć się na oszczędność energii, zużycie zasobów i zdrowie mieszkańców.

Niektóre nawyki możemy z łatwością wprowadzić już dziś, poniżej kilka sprawdzonych wskazówek jak umiejętnie oszczędzać ciepło:

     1. Zadbaj o szczelność okien i drzwi.

Nieszczelna stolarka okienna, może zabierać nam ok. jednej trzeciej ciepła w mieszkaniu. Dlatego warto zadbać o ich stan oraz odpowiednie uszczelnienie np. stosując odpowiednie uszczelki. Na zimę można również przestawić okno na tzw. tryb zimowy, dzięki czemu ograniczymy cyrkulację powietrza w sezonie grzewczym oraz utratę ciepła w pomieszczeniach.

     2. Optymalna temperatura dla siebie.

Temperatura optymalna w mieszkaniu w okresie jesienno- zimowym to 20 stopni. Obniżenie temperatury o jeden czy dwa stopnie, prawdopodobnie nie sprawi Ci różnicy, chodź różnica mała pozwoli obniżyć koszty ogrzewania nawet o kilka procent. Nie bój się zmian!

     3. Zmień temperaturę w ciągu dnia.

Dostosuj temperaturę w zależności od pory dnia i trybu życia. Wychodzisz do pracy? Zakręć kaloryfer, nie potrzebujesz ogrzewania pomieszczeń podczas swojej nieobecności. Staraj się dostosować do warunków atmosferycznych, gdy świeci słońce odsłoń okna, by promienie słoneczne nagrzały wnętrze, w nocy z kolej przy spadku temperatury zasłoń.

     4. Wietrz krótko, ale intensywnie.

W trosce o budżet domowy, zmień nawyki dotyczące wietrzenia w mieszkaniu. Ważne by przed otwarciem okien, zakręcić grzejniki! Gdy już wietrzysz rób to krótko, ale intensywnie- otwórz okno na oścież. Mieszkanie nie będzie całkowicie wyziębione a jednocześnie będzie przewietrzone.5

     5. Nie zasłaniaj grzejników.

Nie zasłaniaj grzejników zasłonami czy meblami, gdyż uniemożliwia to prawidłowe rozchodzenie się ogrzanego powietrza przez kaloryfer. Nie susz ubrań na kaloryferach, zmniejsza to powierzchnie grzewczą co również zakłóca obieg ciepła w mieszkaniu. Finalnie zwiększasz zużycie nawet o 10 %.

     6. Dbaj o koszty w przestrzeni wspólnej.

Jeśli zauważysz otwarte okno na klatce schodowej- zamknij je! Jeśli wchodząc do klatki czujesz uderzające ciepło- skręć grzejniki na klatce schodowej. Nie kosztuje nas to nic, a może obniżyć nieco koszty dla nas wszystkich.

Więcej informacji oraz 20 kroków do oszczędności znajdziecie Państwo na stronie: www.20stopni.pl

cs_foto_25.jpeg

W dniu 6 listopada w siedzibie Elektrociepłowni Ciechanów odbyło się informacyjno – edukacyjne spotkanie z odbiorcami ciechanowskiego ciepła systemowego.

Gościliśmy przedstawicieli spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, TBS  oraz miejskich instytucji.

Prezes Elektrociepłowni Ciechanów zaprezentowała uczestnikom spotkania informację o dotychczas zrealizowanych inwestycjach w “zieloną”  transformację  energetyczna  naszego miasta

oraz o ich efektach dla odbiorców ciepła.

Omówione zostały także aktualnie realizowane oraz planowane “zielone” inwestycje mające na celu zwiększenie udziału OZE oraz dostosowanie systemu ciepłowniczego do standardów emisyjnych obowiązujących po 2030r.

Celem transformacji systemu ciepłowniczego jest utrzymanie długoterminowo stabilnej i konkurencyjnej ceny ciepła,

bezpieczeństwa zapewnienia ciągłości dostaw  i zapewnienie zeroemisyjności dla budynków i obiektów włączonych do ciechanowskiej efektywnej miejskiej sieci ciepłowniczej.

Bo zeroemisyjny nie płaci ekopodatków. Dlatego warto się zmieniać z ECC dla klimatu i zdrowia !

Nasza energia jest dla mieszkańców Ciechanowa, tworzymy ją z mieszkańcami i dzięki mieszkańcom miasta. To myśl przewodnia strategii rozwoju Elektrociepłowni Ciechanów.

Korzystając z zasobów lokalnych dbamy o rozwój gospodarczy naszej społeczności. Ograniczając emisję ze spalania paliw dbamy o zdrowie mieszkańców i naszych sąsiadów.

Chcemy aby nasi odbiorcy stali się dla ECC partnerami w procesie nadchodzących zmian związanych z realizacją pakietu Fit for 55 dlatego edukujemy z naszym partnerem firmą Danfoss.

W drugiej części spotkania omówiono funkcjonalności oraz korzyści oferowanej przez Spółkę usługi Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta (eBOK) zapewniającą archiwizację i dostęp do informacji finansowych, korespondencji oraz danych o zużyciu energii, mocy, kosztach bieżących i historycznych. E-bok to narzędzie monitoringu pozwalające na świadome korzystanie z ciepła oraz wspierające decyzje o kierunkach optymalizacji kosztów.

Następnie przedstawiciele firmy Danfoss zaprezentowali rozwiązania mające na celu optymalizację kosztów ogrzewania oraz w jaki sposób usprawnić instalację c.o. i c.w.u. w procesie termomodernizacji budynku.

Spotkanie miało charakter dialogu zarówno w części prezentacji spółki jak i w części edukacyjnej dotyczącej korzystania z e-bok i nowych technologii sterowania zużyciem ciepła w budynkach.

Elektrociepłownia Ciechanów dziękujemy uczestnikom spotkania !

Liczymy na współpracę   i pozostajemy do Państwa dyspozycji ! 

 

W mediach coraz częściej pojawiają się informacje o nowym „wysokim podatku od ogrzewania”  w efekcie wdrożenia zapisów dyrektywy ETS2 czyli rozszerzenia obszaru objętego regulacjami Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji.

Celem unijnego mechanizmu, jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) i przyspieszenie przejścia na czystsze źródła energii. Zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci” cele mają zostać osiągnięte jako efekt wzrostu kosztów wykorzystania paliw kopalnych. ETS to bowiem w praktyce „podatek” od emisji ze spalania paliw kopalnych w instalacjach wytwarzających energię. Do niedawna podatkiem objęte były duże instalacje przemysłowe, elektrownie oraz ciepłownie i elektrociepłownie  o mocy w paliwie większej niż 20 MW oraz lotnictwo.

To dlatego Elektrociepłownia Ciechanów modernizowała się, budowała nowe źródła wytwarzania ciepła i ograniczała w ostatnich latach zużycie paliw kopalnych do wytwarzania ciepła.

Faza 2  ETS,  o której donoszą media, oznacza włączenie od 2027r.  do systemu „podatku od emisji dwutlenku węgla” budynków i pojazdów. Jak między innymi informuje portal dziennik.pl, nowe przepisy unijne dotyczące emisji CO2 (ETS2) znacząco podniosą rachunki za ogrzewanie. Przewiduje się, że opłaty za emisję CO2, które w początkowym okresie funkcjonowania systemu wyniosą ponad 50 euro za tonę, mają wzrosnąć do około 210 euro od 2031 roku.

Na szczęście te złe wieści nie dotyczą mieszkańców Ciechanowa przyłączonych do efektywnej sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni Ciechanów Sp. z  o.o. !

Budynki przyłączone do  sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni Ciechanów mają zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) status bezemisyjnych. Paliwo w postaci odpadów biomasy jest paliwem zeroemisyjnym. Dlatego aktualnie budujemy drugą instalację na odpadową  biomasę oraz farmę fotowoltaiczną.

 

Materiały graficzne-ciepło systemowe.

cs_foto_162.jpeg

Aktualnie jesteśmy w okresie przejściowym sezonu grzewczego, to znaczy obserwujemy znaczne wahania temperatury zewnętrznej skutkujące zmianą parametrów sieciowych zgodnie z tabelą regulacyjną. Na taką sytuację nasze węzły są wyposażone w urządzenia zwane automatyką pogodową, która odpowiada za dostawę ciepła do instalacji wewnętrznej budynku w ilości odpowiadającej aktualnemu zapotrzebowaniu.

Co to jest automatyka pogodowa?

Automatyka pogodowa – czyli zespół urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych i regulowanie dostawy ciepła. Zatrzymanie dostawy ciepła następuje w momencie, gdy średniodobowa temperatura zewnętrzna przekroczy 16°C, a uruchomienie dostawy ciepła wówczas, gdy temperatura jest niższa od średniodobowej temperatury wynoszącej 16°C.

Z czego składa się automatyka pogodowa?

  • Czujnik temperatury zewnętrznej umieszczony na zewnątrz budynku, tzw. pogodówka;
  • Sterownik – regulator, który dostosowuje wartość temperatury wody w grzejnikach do konkretnej temperatury zewnętrznej w oparciu o krzywą grzewczą;
  • Zawór regulacyjny wraz z siłownikiem odpowiadający za realizacje zmian parametrów sieciowych ustalonych przez sterownik.

Jak działa automatyka pogodowa?

  • Sterownik automatyki pogodowej, na podstawie informacji z „pogodówki” sprawdza jaka temperatura jest aktualnie na zewnątrz budynku i w zależności od jej wartości, oraz temperatury włączenia/wyłączenia uruchamia lub wstrzymuje pracę węzła;
  • Gdy temperatura zewnętrzna rośnie, automatyka pogodowa ogranicza przepływ ciepła do instalacji wewnętrznej - grzejników, a gdy temperatura na zewnątrz spada – odpowiednio go zwiększa.

Automatyka pogodowa reguluje dostawę ciepła do całego budynku, regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach budynku odbywa się przy pomocy termostatycznych zaworów na każdym z grzejników.

Dzięki zainstalowanej automatyce pogodowej w węźle cieplnym, oszczędzasz ciepło!

 

Materiały graficzne-ciepło systemowe

zdjęcie.jpg

Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o. informuje o zakończeniu prac remontowych infrastruktury ciepłowniczej i gotowości do rozpoczęcia dostawy ciepła. Wobec prognozowanego pogorszenia warunków pogodowych i spadku temperatury poniżej odczuwanego komfortu cieplnego, uprzejmie informujemy, że jesteśmy w pełni przygotowani do sezonu grzewczego 2024/25. Dostawę do odbiorcy możemy rozpocząć po otrzymaniu informacji w formie pisemnej np. e-mail o gotowości instalacji centralnego ogrzewania do odbioru ciepła.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Dystrybucji Ciepła pod numerem telefonu: 023 672 27 32, 601 477 790.

 

Materiały graficzne-ciepło systemowe.

cs_foto_16(2).jpeg

Kolejny etap uruchomienia Ciechanowskiego Klastra Energii – podpisanie umów z Energa Operator S.A.

ENERGA-OPERATOR podpisała umowy o świadczenie usług dystrybucji z członkami Ciechanowskiego Klastra Energii. To pierwszy w Polsce klaster energii, który działa na nowych zasadach ustawy o odnawialnych źródłach energii. Pozwoli on zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne miasta i obniżyć wydatki na energię elektryczną.

https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/pierwszy-klaster-energii-elektrycznej-w-polsce-juz-dziala

 

fotoklaster.jpg

Mamy to!  Nagroda dla Elektrociepłowni Ciechanów jako wiodącego przedsiębiorstwa ciepłowniczego !

Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o. otrzymała zaszczytne wyróżnienie -  nagrodę przyznawaną corocznie przez Kapitułę Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie Laur Ciepłownictwa w kategorii „Laur dla wiodącego przedsiębiorstwa ciepłowniczego”  w kategorii sprzedaż ciepła w granicach 200 001 – 1 000 000 GJ. Laur przyznawany jest za wyniki oceniane w aspekcie technicznym i ekonomicznym.

Laur jest dla nas potwierdzeniem, że nasz kierunek transformacji jest właściwy, dlatego nie spoczywamy na laurach  i  kontynuujemy realizację naszej strategii neutralności klimatycznej mając na uwadze priorytety takie jak niezawodność i bezpieczeństwo dostaw ciepła systemowego.

Laur Ciepłownictwa dedykuję zespołowi Elektrociepłowni Ciechanów Sp. z o.o., który niezawodnie dba o ciepło dla Ciechanowian na co dzień i o energię elektryczną na potrzeby lokalne Ciechanowskiego Klastra Energii.

20240916_150340.jpg

 

Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Laur Ciepłownictwa przyznawanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie w kategorii przedsiębiorstw o rocznej sprzedaży ciepła w granicach 200 tys. – 1000 tys. GJ.
Nominację w naszej kategorii otrzymały następujące przedsiębiorstwa:
– Elektrociepłownia Ciechanów Sp. z o.o.
– Przedsiębiorstwo Energetyczne Sp. z o.o. Siedlce
– Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Mińsk Mazowiecki

Rozstrzygniecie i wręczenia nagród nastąpi tradycyjnie podczas Sesji Inauguracyjnej XXVIII Forum
Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach 16.09.2024r.

IGCP.png