Jak zmniejszyć koszty ogrzewania? Czy to możliwe?
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania? Czy to możliwe?
TAK MOŻLIWE!!
Sezon grzewczy rozpoczęty, dlatego warto już dziś korzystać z ciepła racjonalnie. Dlaczego? Bo Warto, nie tylko dla naszych portfeli, ale zdrowego, czystego powietrza. Najważniejsze jest niemarnowanie ciepła, abyśmy korzystali z niego wtedy, kiedy potrzebujemy oraz zmniejszyć zużycie, gdy go nie potrzebujemy. Korzystanie z ciepła mądrze opłaca się wszystkim, jest w interesie każdego z nas. Bo wszyscy chcemy korzystać z energii bardziej zielonej, by żyć w mieście, w którym możemy oddychać zdrowym i czystym powietrzem.
Zachęcamy mieszkańców miasta do zmiany nawyków użytkowania ciepła oraz jego oszczędzania. Podczas gdy Elektrociepłownia realizuje duże inwestycje, zmieniając technologię w celu wytwarzania oraz dostarczania czystego ciepła, my możemy zmniejszyć zużycie zmieniając własne nawyki. Zacznij od zmian, na które możesz sobie pozwolić. Czasem nieduża zmiana może przełożyć się na oszczędność energii, zużycie zasobów i zdrowie mieszkańców.
Niektóre nawyki możemy z łatwością wprowadzić już dziś, poniżej kilka sprawdzonych wskazówek jak umiejętnie oszczędzać ciepło:
1. Zadbaj o szczelność okien i drzwi.
Nieszczelna stolarka okienna, może zabierać nam ok. jednej trzeciej ciepła w mieszkaniu. Dlatego warto zadbać o ich stan oraz odpowiednie uszczelnienie np. stosując odpowiednie uszczelki. Na zimę można również przestawić okno na tzw. tryb zimowy, dzięki czemu ograniczymy cyrkulację powietrza w sezonie grzewczym oraz utratę ciepła w pomieszczeniach.
2. Optymalna temperatura dla siebie.
Temperatura optymalna w mieszkaniu w okresie jesienno- zimowym to 20 stopni. Obniżenie temperatury o jeden czy dwa stopnie, prawdopodobnie nie sprawi Ci różnicy, chodź różnica mała pozwoli obniżyć koszty ogrzewania nawet o kilka procent. Nie bój się zmian!
3. Zmień temperaturę w ciągu dnia.
Dostosuj temperaturę w zależności od pory dnia i trybu życia. Wychodzisz do pracy? Zakręć kaloryfer, nie potrzebujesz ogrzewania pomieszczeń podczas swojej nieobecności. Staraj się dostosować do warunków atmosferycznych, gdy świeci słońce odsłoń okna, by promienie słoneczne nagrzały wnętrze, w nocy z kolej przy spadku temperatury zasłoń.
4. Wietrz krótko, ale intensywnie.
W trosce o budżet domowy, zmień nawyki dotyczące wietrzenia w mieszkaniu. Ważne by przed otwarciem okien, zakręcić grzejniki! Gdy już wietrzysz rób to krótko, ale intensywnie- otwórz okno na oścież. Mieszkanie nie będzie całkowicie wyziębione a jednocześnie będzie przewietrzone.5
5. Nie zasłaniaj grzejników.
Nie zasłaniaj grzejników zasłonami czy meblami, gdyż uniemożliwia to prawidłowe rozchodzenie się ogrzanego powietrza przez kaloryfer. Nie susz ubrań na kaloryferach, zmniejsza to powierzchnie grzewczą co również zakłóca obieg ciepła w mieszkaniu. Finalnie zwiększasz zużycie nawet o 10 %.
6. Dbaj o koszty w przestrzeni wspólnej.
Jeśli zauważysz otwarte okno na klatce schodowej- zamknij je! Jeśli wchodząc do klatki czujesz uderzające ciepło- skręć grzejniki na klatce schodowej. Nie kosztuje nas to nic, a może obniżyć nieco koszty dla nas wszystkich.
Więcej informacji oraz 20 kroków do oszczędności znajdziecie Państwo na stronie: www.20stopni.pl